Sera Kurulumu

Temelin atılması

Temel, toprak tipine, ağırlığına, iç sürtünme miktarına, tutunmaya ve izin verilen toprak basıncına göre yapılan hesaplara istinaden hazırlanır ve bu bilgiler ışığı altında atılır.
 

Kurulum

Venlo tipi seranın oldukça standardize bir yapıya sahip olmasına rağmen oldukça karmaşık bir tasarıma sahip olduğunu da söyleyebiliriz. 
Bu tasarım, bitki üretimi için maksimum alanı ihtiva ettiği, içeri gelen ışığın minimum kaybı ve aynı zamanda mükemmel yapısal kuvveti sağlamakta olduğundan dolayı tercih edilmektedir. Yapısal kuvvetin sağlanması, sadece kullanılan materyallere değil aynı zamanda da kurulumun nasıl yapıldığıyla da alakalıdır. Bunun sağlanması için de özel ekipmanlar, tecrübe, hassas süpervizörlük ve işçilik gerekmekte olup, bunların toplamı en yüksek derecedeki doğruluğu beraberinde getirebilsin. Süperivzör ve montaj ekibimiz, Venlo tipi seraları kurma konusunda onlarca yıllık tecrübeye sahip mühendis kadro ve deneyimli usta çalışan kadrolarından oluşmaktadır.

Camlar


Sera kaplaması olarak naylon, polikarbon, vb gibi kullanılabilecek farklı tipte kaplama materyallerii bulunmaktadır.
Uzun ömürlü dayanım ve buna bağlı olarak amortisman giderleri, ışık geçirgenliği, izolasyon kabiliyeti, hava - iklim koşullarına uyumluluk ve dolu, kar, fırtına, hortum, yangın gibi doğal afetlere dayanımı gibi dış faktörler hesaba katılarak kaplama yüzeyine karar verilmelidir. Işık geçirgenliği ile alakalı örnek vermek gerekirse, seçiminiz sadece içeriye ne kadar ışık gireceğini değil aynı zamanda aktarılan güneş ışığı spektrumunun aralığını da etkileyeceğini düşünmeniz gerekir. Spektrumun kızılötesi kısmı, gün içerisinde ısı üretmekten sorumlu olup, materyal tipine bağlı olarak emiş oranının yanı sıra ısınma etkisi de değişebilir. Bu değer, geceleyin yalıtım özellikleri ile birleştiğinde iklim yönetimine etki edecektir ve bu da genel işletme masraflarında büyük bir fark yaratacaktır. Günümüzde yansıtma – emme – aktarma değerleri açısından cam hala Venlo tipi seralar için ideal kaplama malzemesidir. Özellikle diğer hususları da göz önünde bulundurduğunuzda, cam tüm kaplama malzemelerinin önüne geçmektedir.
Varnet olarak bizler 4,00 mm düşük demir temperli camlar kullanıyoruz. Temperleme, camın 6 kat daha güçlü ve emniyetli olmasını sağlayarak çatının kaplanması için iyi bir seçim haline getirmektedir. Aynı zamanda mükemmel termal yalıtım değerleri ve eşsiz bir netlik oranına sahip olan camlarımızda izolasyon, UV, ısı ve hava koşullarına dayanıklı EPDM kauçuğu ile sağlanmaktadır.
Normal ebatlardalki camların harcinde rüzgar direncini artırmak üzere ilk kirişler üzerinde kalkanlar ve bölmelerden yan duvarlara kadar, ½ ve ¼ boyutlarında cam kullanılır