Termal Perdeler & Zemin Örtüleri

Termal Perdeler & Zemin Örtüleri,


Seraların evrimine öncülük eden ana faktörlerden bir tanesi de, seraların yıl boyunca maksimum ışık miktarının sera içerisine girmesine izin veren yapılar olmalarıdır. Bitkilerin kontrollü bir iklim ortamında maksimum oranda fotosenteze devam edebilmeleri ve buna bağlı olarak meyve verebilmeleri için bu çok önemlidir. Venlo tip cam sera modeli, optimum ışık hüzmelerinin içeriye girişine izin veren yapısına bağlı olarak, profesyonel üreticiler tarafından özellikle tercih edilmektedir. Perdeleme ve zemin örtülerinin kullanımı, meyvelerin sağlıklı şekilde üretilmesi ve maksimum verimin sağlanması açısından, ideal yetiştirme ortam şartlarını sağlamada çok önemli rol oynamaktadır. 

İçeri giren ışık üzerinde kontrol sağlayabilmek için özel agrotekstil uygulamaları kullanılmaktadır. Bu uygulamalar, seranın içerisinde üst kısma yatay olarak ve/veya yanlarında dikey bir şekilde de uygulanabilir. Bu özel kumaşlar sadece ışığı etkin bir şekilde dağıtmak, engellemek ve/veya yansıtmak için değil, aynı zamanda gerekli, enerji tasarrufunu sağlamak, hatta nemliliği sağlayabilmek için de kullanılmaktadır. Bu perdeler, farklı ürün tiplerine uyması için farklı yapılarda, desenlerde ve özelliklerde üretilmektedir.

Zemin örtüleri ise zemine gelen ışık demetinin, yerden yansıyarak bitkilere ulaşan toplam ışık miktarının önemli miktarda artması için kullanıldığı gibi aynı zamanda zeminde istenmeyen yabancı otların oluşmasını engelleyecektir. Böylelikle, oluşması muhtemel olan yabancı bitkiler vasıtasıyla içeride nem ve bitki patojenlerinin oluşumu minimuma indirgenmektedir. 

Varnet, ister '' pull wire '' ismiyle anılan çekme halat sistemi ile ya da ister '' push pull '' ismi ile tabir edilen çekme itme sistemi ile perde mekanizma sistemlerini projelerinizde, yatırım bölgesine en uygun iklim şartlarına göre üretilmiş perde çeşitleri ile uzman görüşlerini sizinle paylaşmaya hazırdır.