Yanlış Bilinenler

 YANLIŞI - DOĞRUSU

Sizin de takdir edeceğiniz üzere işin doğası gereği, her bir kavramın bir de karşıtı bulunmaktadır. Örneğin, siyah var olduğu sürece, beyaz kavramı ortaya çıkar. Aydınlık kavramı mevcutsa eğer, bu karanlığın da mevcudiyetini bize gösterir. Aynı doğru ve yanlış kavramları gibi...  Bir de yakıştırmalar, yönlendirmeler, söylemler, deneyimler ile bilinçaltımıza yerleşen bazı kavramlar vardır ki bu bilgilerin özellikle doğruluğu ve otoriteyi temsil etmeme gibi ihtimaller söz konusu olabilmektedir. Bilinçli ve/veya bilinçsiz sahip olunan bu bilgilerin doğruluğunun araştırılarak gerçek bilgilerin elde edilmesi, ancak ve ancak o konuyla ilgili araştırmalarımız neticesi sağlanır.

Yanlış ya da eksik bilgiler her sektörde, her alanda olduğu gibi, cam seralarla konusunda da bulunmaktadır. Halbuki, gelişen teknolojiler neticesinde günümüzde üretimi yapılan cam seraların gerçekten bu kadar ciddi dezavantajları olsaydı, bugünün modern topraksız tarım seracılığının lider ülkesi konumunda bulunan Hollanda'nın, cam serayı teşvik etmesi ve ülke topraklarında sadece cam serayı tercih ediyor olması mümkün olabilir miydi ? 

Size, gerek eski teknolojiler neticesi deneyimler ve farklı bazı nedenlerden ötürü cam sera hakkında yanlış bilinenlerin neler olduğunu ve aslında neyin doğru olduğunu kısaca anlatmak istedik...   

 

Yanlış Bilinen Dolu ve yoğun kar yağışı, seranın çatısındaki camları kırar ve bunun sonucu her sene ciddi bir masrafla karşılaşırsınız. Ayrıca bu aynı zamanda, tehlikeli  bir durum oluşturur.

Doğrusu         - Cam seralarımızın çatısına yerleştirilen 4mm kalınlığındaki düşük temperli cam, dolu ve yoğun kar yağışı nedeniyle kesinlikle kırılmaz. Camın montajı        esnasında bile, montajı yapacak kimseler çatı camının üzerinde yürümektedirler. Temperli cama örnek olarak, otomobillerdeki temperli camı referans alabilirsiniz.

 

Yanlış Bilinen - Cam sera olası depremlerde yıkılır.

Doğrusu         - Cam seralarımızın depreme karşı dayanıklılığa istinaden, statik raporları mevcuttur.

 

Yanlış Bilinen  - Kışlık üretimde cam sera dezavantaja neden olur.

Doğrusu          - Kışlık üretimde cam serada meyveniz daha çabuk kızardığından ilk meyveden itibaren, kış aylarında daha pahalıya satabilirsiniz. Tonaj elde etmeniz        gereken bu aylarda, cam seranız varsa, diğerlerinden hep bir adım öndesinizdir. Kış üretiminde söküme başladığınız Haziran ayı ile zaten plastik ve/veya cam tüm seralarda söküm yapılmaktadır.

 

Yanlış Bilinen  - Yazlık üretimde cam sera dezavantaja neden olur.

Doğrusu          - Yazlık üretimde de cam serada meyveniz daha çabuk kızardığından ilk meyveden itibaren, kış ayları sonlarını yakalayarak meyvenizi daha pahalıya      satabilirsiniz. Tonaj elde etmeniz gereken bu aylarda, cam seranız varsa hep bir adım öndesinizdir. Yaz üretimi yapılan bölgelerde Mart ayı başından itibaren yaz aylarında, cam seranızda difüze sıvısı kullanarak gölge tozu kullanan diğer seralara oranla tonajınızı %15‘e kadar fazlalaştırabilirsiniz. Yaz ayları sonrası söküme kadar geçireceğiniz karanlık kış aylarında cam sera size yine en iyi koşulları sağlar.

 

Yanlış Bilinen - Cam seraların fiyatları plastik sera fiyatlarına oranla 2 kat kadar daha yüksektir.

Doğrusu         - Cam seranızı Hollanda’dan almaya kalkarsanız, plastik sera fiyatının 2 katı kadar daha fazla bedel ödeyebilirsiniz. Varnet, size eşlenik kalitedeki ve        Hollanda standartlarındaki serayı, yaklaşık %50 daha uygun fiyata, anahtar teslim olarak sunmaktadır.


Yukarıda bilginize sunduğumuz cam sera hakkındaki konuların doğruluğunu bilmek, eminiz ki böyle büyük miktarlarda bir bedeli neye yatırmak istediğini bilmek isteyen bir yatırımcının en doğal hakkı ve gerekliliğidir. Aksi takdirde yanlış bilinenler neticesinde alınan yanlış kararlar, yatırımcının sırtına ileride ciddi bir külfet getirebilir ve geri dönülemez kararların yatırımcıların sektörden beklentileri alamadığından, memnuniyetsizlik duymasına sebep olabilecektir. Bu yüzden böyle büyük yatırımlar yapacak olan tüm yatırımcılarımızın derinlemesine Swot Analizleri ve fizibilite çalışmaları yapmalarını, Varnet olarak naçizane öneririz.